top of page

Šetrné k prírode aj k vašej peňaženke. Aké výhody majú tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá sa stávajú čoraz väčším hitom. Čo by ste mali o nich vedieť a kedy sa vám náklady vrátia najrýchlejšie?

Znižujú náklady a šetria prírodu

Tepelné čerpadlá sa dokážu postarať o vyhriaty domov či teplú vodu pomocou energie získanej z okolitého prostredia – zo zeme, podzemnej vody a vzduchu. Dôležitou súčasťou tohto systému je nemrznúca chladivá látka, ktorá sa pomocou prírodného zdroja ohreje a následne vyparí.

Para sa stláča v kompresore, vďaka tomuto procesu dosahuje teplotu až 70 °C a je pripravená na vykurovanie či ohrev vody. Po odobratí tepla kondenzátorom sa chladivo opäť premení na kvapalinu a celý proces sa zopakuje. Nejde však vôbec o novinku – tento systém je rokmi overený, používajú ho napríklad chladničky, no v namiesto ohrevu chladia. V prípade, že máte reverzibilné tepelné čerpadlo, počas letných dní dokážete váš domov mierne ochladiť.

6270d41a98df3313820f3dbf_2205_WOLF-CHA-Kampagne-p-1080.png

Aké sú druhy tepelných čerpadiel

Základné delenie tepelných čerpadiel je určené zdrojom tepla: zem-voda, voda-voda, vzduch-voda. Vo väčšine prípadov sú poháňané elektrickou energiou. Aké sú však výhody jednotlivých typov? Tepelné čerpadlá zem-voda sú efektívne, nenáročné na údržbu a teplo zbierajú až do hĺbky 200 metrov pod zemou. Už od 10 metrov má pôda stabilnú teplotu 9 – 11 °C. Práve hlbinný vrt je vhodný aj pre malé pozemky, počítajte však s vyššími nákladmi. Existuje aj variant s plošnými kolektormi, ktoré zbierajú teplo iba niekoľko centimetrov pod zemou, ich veľkosť závisí od typu zeminy. 

Pri využívaní tepelných čerpadiel je najväčšou výhodou podzemnej vody jej stabilná teplota. Možné je však používať aj teplo zo studňovej vody, v takomto prípade je však nutnosťou čerpadlo s vysokým výkonom. Naraziť môžete i na obmedzenia vyplývajúce z kvality vody či platnej legislatívy. Najpoužívanejším druhom tepelného čerpadla je vzduch-voda, tie získavajú energiu z okolitého priestoru. Veľkým plusom je ich nenáročnosť na terénne úpravy a priestor, a tak ich môžete využiť nielen pri novostavbe, ale aj pri rekonštrukcii domu. 

wolf-druhy-tepelnych-cerpadiel.png

Kedy sa tepelné čerpadlo najviac vyplatí

Najlepšou investíciou do tepelného čerpadla sú novostavby – tu môžete odpočítať počiatočné náklady na iný, pôvodný zdroj vykurovania, ako plynový kotol, prípojku na plyn či komín. Hoci sa celkové počiatočné náklady tepelného čerpadla pohybujú na takmer dvojnásobnej úrovni ako za systém vykurovania plynovým kotlom, ročne môžete ušetriť až do 50 % na nákladoch za energie, priemerne sa toto číslo pohybuje na úrovni 30 %. Vďaka tomu je návratnosť investície pomerne rýchla – od 5 do 10 rokov. Zabúdať však nemožno ani na nulovú emisnú stopu CO2, pretože nevykurujete žiadnymi fosílnymi palivami.

Chcete sa poradiť alebo zistiť o tepelných čerpadlách viac? Odborníci zo slovensko.wolf.eu vám radi pomôžu.

Kontakt

Nechajte si zdarma navrhnúť efektívne riešenie vykurovania

Kontakty

Odborné poradenstvo

Centrála Bratislava

Wolf Slovenská republika s.r.o.
Galvaniho 7 
821 04 Bratislava (MAPA

Tel.: +421 2 4820 0802 

E-mail: info@wolfsr.sk 

Napíšte nám

bottom of page