top of page

S tepelným čerpadlom dokážete ušetriť až 50 % nákladov za energie na vykurovanie

Tepelné čerpadlá sú čoraz obľúbenejšou alternatívou za tradičné spôsoby vykurovania. Na akom princípe fungujú a čo sú ich najväčšie výhody?

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Fungovanie tepelného čerpadla môžeme rozdeliť na 3 fázy, ktoré sa neustále opakujú: tou prvou je proces získavania tepla z okolitého prostredia – zo zeme, podzemnej vody či vzduchu. Toto teplo je odvádzané pomocou výmenníka s nemrznúcou kvapalinou. Aby mohla prijímať teplo z okolitého prostredia, musí byť chladnejšia: jej teplota sa pohybuje medzi -5 až -10 °C, vďaka čomu funguje tepelné čerpadlo aj počas zimy. Takto získané teplo však nie je vhodné na vykurovanie, preto dochádza k druhej fáze.

 

fungovanie-tepelneho-cerpadla-wolf.png

Tu cirkuluje špeciálna chladiaca látka, ktorá sa dokáže odparovať aj pri nízkych teplotách, a teda sa mení z kvapalného skupenstva na plynné. Para prichádza následne do kompresoru, ktorý ju stláča a tým rastie jej teplota až do 70 °C. Podobný proces môžeme vidieť napríklad pri pumpe na bicykel – ak zapcháme vývod vzduchu a stláčate piest, teplota rýchlo vzrastie. Takto vzniknuté teplo postupuje do ďalšej, tretej fázy, v ktorej ho môžete využiť na zohriatie vody či vykurovanie. Keď horúce chladivo odovzdá svoje teplo, ochladí sa a opäť sa premení na kvapalinu. K tomu pomáha aj expanzný ventil, vďaka ktorému táto látka dokáže opäť prijímať teplotu od okolitého prostredia. A tento proces sa neustále opakuje.

Ekologické, efektívne, šetrné

Tepelné čerpadlá na zohriatie vody či vykurovanie nepotrebujú žiadne tuhé palivo, takže váš dom sa zaobíde bez komínu a zároveň sa môžete tešiť na úsporu nákladov, keďže využívate energiu z okolitého prostredia. Podľa niektorých výpočtov dokážete v porovnaní s tradičnými spôsobmi vykurovania ušetriť až 50 % všetkých nákladov. Tepelné čerpadlá sú efektívne najmä v spojení s podlahovým kúrením. Zaujímavosťou je, že tento spôsob získavania tepla, ak máte reverzibilné tepelné čerpadlo, vám počas horúcich dní pomôže ochladiť dom. Veľkým plusom pre životné prostredie sú nulové emisie CO2, pre vás zase zbavenie sa nutnosti prípravy tuhého paliva na zima.

2204_WOLF-CHA-Kampagne-randlos.png

Návratnosť tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlá sa najviac oplatí inštalovať ešte počas výstavby nového domu – zbavíte sa tak nákladov, ktoré ste vynaložili na iný vykurovací systém. V porovnaní so zakúpením a inštaláciou plynového kotla sa však pripravte približne na dvojnásobne vyššiu investíciu, počítať však môžete s tým, že jej návratnosť začína už od 5 rokov. Tiež tu platí, že čím vyššie ceny energií sú, tým rýchlejšia je aj návratnosť. Napríklad v porovnaní s plynovým kotlom zaplatíte ročne za prevádzkové náklady približne o tretinu menej.


Chcete sa dozvedieť o tepelných čerpadlách viac? Navštívte internetovú stránku slovensko.wolf.eu.

Nechajte si zdarma navrhnúť efektívne riešenie vykurovania

Kontakt

Kontakty

Odborné poradenstvo

Centrála Bratislava

Wolf Slovenská republika s.r.o.
Galvaniho 7 
821 04 Bratislava (MAPA

Tel.: +421 2 4820 0802 

E-mail: info@wolfsr.sk 

Napíšte nám

bottom of page